Lublin w korkach?
Dojazdy do i z pracy bywają prawdziwym utrapieniem kierowców. Powód? Miejskie korki, które tworzą się na ulicach w godzinach szczytu. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl obliczyli ile czasu tracą kierowcy na jazdę po zatłoczonych ulicach.
Badaniu poddano ulice położone w centrum miasta, które są często uczęszczane przez mieszkańców Lublina. Pomiary prędkości objęły poranne i popołudniowe godziny szczytu komunikacyjnego. Jak się okazało, przeciętny kierowca z Lublina spędza na dojazdach do pracy w sumie 5 dni w ciągu całego roku. Nie jest to wcale zły wynik. Na tle innych miast (Warszawa 16 dni, Bydgoszcz, Opole – 7 dni, Gliwice 6 dni) Lublin wypada całkiem dobrze. Dojazd do pracy każdego miesiąca zabiera zmotoryzowanym stosunkowo niedużą ilość czasu: niecałe pół dnia.
Specjaliści z serwisu Korkowo.pl zbadali także średnie prędkości osiągane przez kierowców na czterech ulicach Lublina położonych niedaleko centrum tego miasta. W najmniej komfortowej sytuacji są ci, którzy w godzinach szczytu mijają ulicę Lubartowską. Ich średnia prędkość wynosi ok. 27 km/h. Nieco lepiej jest na ulicy Zamojskiej po której kierowcy przejeżdżają z szybkością ok. 32 km/h. Aleję Tysiąclecia zmotoryzowani pokonują ze średnią prędkością wynoszącą 35 km/h. Najszybciej, bo z prędkością 36 km/h poruszają się kierowcy jadący po ulicy Wyszyńskiego.
Tabela1
Nazwa alei/ulicy
Średnia prędkość w godzinach szczytu
(7-9oraz15-17)Wyszyńskiego
36 km/h
Lubartowska (do al. Tysiąclecia)
27 km/hTysiąclecia (od ul. Lubartowskiej do ul. Lwowskiej)
35 km/hZamojska
32 km/h
Źródło: Korkowo.pl
Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się po ulicach Lublina w godzinach od 06:00 do 22:00. Badaniu poddano drogi dojazdowe do centrum Lublina (ul. Wyszyńskiego,ul. Lubartowska (do al. Tysiąclecia), al. Tysiąclecia (od ul. Lubartowskiej do ul. Lwowskiej), ul. Zamojska ).
PR
AF