Mieszkanie idealne dla rodziny
Zakup mieszkania, często w wieloletnim kredycie sprawia, że decyzja o jego nabyciu musi być bardzo dobrze przemyślana i odpowiadać nie tylko naszym dzisiejszym potrzebom, ale również sprostać oczekiwaniom, które stawi przed nami niedaleka przyszłość. Co zatem sprawi, że nowe M, zamieni się w domowe ognisko?
Znalezienie mieszkania, które sprosta naszym oczekiwaniom to nie lada sztuka. W jaki sposób wybrać mieszkanie, które zmierzy się z wymaganiami większej liczby mieszkańców? Jakie kryteria powinno spełniać mieszkanie idealne dla rodziny, w którym będzie miejsce dla dorastających dzieci czy wspólnego spędzania czasu? Przy wyborze takiego mieszkania trzeba patrzeć wielopłaszczyznowo.
Miasto czy okolica?
Wybór lokalizacji naszego mieszkania zależy od tego, jakie są dla nas priorytety, w tym oczekiwania co do rozwiązań komunikacyjnych. Czy chcemy mieszkać blisko centrum i korzystać z transportu publicznego, czy też możemy pozwolić sobie na dłuższy dojazd do pracy własnym autem, ale za to cieszyć się cichą, spokojną okolicą i mieć własny ogród. – Młode małżeństwa bardzo często wybierają nasze inwestycje, właśnie ze względu na lokalizację. Tak jest w przypadku II etapu osiedla Świerkowa Polana w Robakowie. Kuszą ich walory podmiejskich osiedli, a także cisza i spokój, jakie one oferują. – mówi Piotr Swoboda, prezes Skaland sp. z o.o. – Ogromną zaletą proponowanych mieszkań jest własny ogród z drewnianym tarasem. Przestrzeń ta stanowić może doskonałe i bezpieczne miejsce zabaw dla dzieci z możliwością ustawienia na trawie piaskownicy czy basenu – dodaje Piotr Swoboda.
Kupując mieszkanie dla całej rodziny, musimy zastanowić się co oferuje nam dana lokalizacja, jakie są perspektyw rozwoju okolicy i co z usług towarzyszących będzie nam potrzebne w najbliższym czasie. Dlatego warto zorientować się czy w pobliżu jest szkoła, przedszkole i punkty handlowe.
Powierzchnia i rozkład pomieszczeń
Wybór mieszkania odpowiedniego dla każdego z jego lokatorów, to nie lada wyzwanie. Warto pomyśleć o zakupie większej nieruchomości, inaczej w niedalekiej przyszłości, czekać nas będzie kolejna przeprowadzka. Mając ograniczony budżet należałoby wziąć pod uwagę mieszkanie pod miastem, albowiem w tej samej cenie, co w centrum, możemy nabyć lokal o znacznie większym metrażu. To w konsekwencji powiększy naszą przestrzeń życiową o jeden, a czasem nawet dwa pokoje.
Istotny i korzystny dla harmonijnego rozwoju życia rodzinnego może okazać się podział mieszkania na strefę sypialnianą i dzienną. Jest to rozwiązanie oferowane najczęściej przez domy, jednakże spotkać się możemy z nim również w dużych mieszkaniach bądź lokalach, które maja dwa poziomy. W mieszkaniu „przyjaznym rodzinie” taki podział jest wskazany, gdyż każdy musi w nim znaleźć dla siebie miejsce. – W oferowanych przez nas lokalach na Osiedlu Świerkowa Polana II, proponujemy rozwiązanie, w którym na parterze znajduje się salon z kuchnią, na piętrze zaś sypialnie i łazienka. Daje to poczucie znacznie większej prywatności i swobody wszystkim domownikom – mówi Piotr Swoboda.
Warto przyjrzeć się funkcjonalności poszczególnych pomieszczeń. Salon zawsze jest tętniącym życiem sercem domu. Ważne aby był przestronny i ustawny. Ogień w kominku dodatkowo podsyci ciepło doskonałego dla rodziny mieszkania. Pokój dla dziecka, nawet niewielki, powinien być praktyczny i wielofunkcyjny. Odpowiednio zaaranżowany, z dobrą wystawą okien, będzie miejscem służącym zarówno do nauki jak i rozwijania zainteresowań. Małżeńska sypialnia, musi być przede wszystkim komfortowym miejscem wypoczynku po ciężkim dniu pracy, z odpowiednią ilością przestrzeni dla dwóch osób i ich rzeczy.
Mieszkanie idealne powinno być skrojone na miarę oczekiwań każdego z domowników, zapewniając poczucie bezpieczeństwa, spokój oraz przestrzeń do wypoczynku. Dlatego wybierając nieruchomość i lokalizację mieszkania należy wybiec nieco w przyszłość i zwrócić szczególną uwagę na to, czy da ona najmłodszym domownikom możliwość dorastania w przyjaznym otoczeniu.