Edukacja

Czy opłaca się iść na studia zaoczne?

Osoby, które chcą kontynuować naukę na studiach, muszą podjąć kilka ważnych decyzji. Mowa nie tylko o wyborze kierunku studiów czy uczelni, ale też trybu studiów. Już od jakiegoś czasu sporym zainteresowaniem cieszą się nie tylko studia dzienne, ale również studia zaoczne, długo uważane za znacznie mniej prestiżowe i wartościowe. Czy tak jest w rzeczywistości i czy opłaca się iść na studia zaoczne?

Studia zaoczne: wygoda łączenia nauki z pracą

To, co jest niepodważalną zaletą studiów zaocznych, to możliwość swobodnego łączenia pracy na pełen etat z nauką na uczelni. Zajęcia na studiach zaocznych prowadzone są w weekendy (jedynie czasem zjazd rozpoczyna się w piątek po południu). Tym samym student może bez przeszkód pracować od poniedziałku do piątku, by następnie w wyznaczone weekendy brać udział w zajęciach. To istotne, ponieważ o ile na niektórych uczelniach (np. na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW) grafiki zajęć są dość elastyczne i pozwalają na łączenie pracy z nauką, o tyle studenci zaoczni mają pod tym względem znacznie więcej swobody.

Nie da się też ukryć, że zdobywanie doświadczenia zawodowego od najmłodszych lat jest obecnie niezwykle w cenie; pracodawcy chętniej zatrudniają osoby, które już od pierwszego czy drugiego roku studiów decydowały się na udział w praktykach, stażu czy na podjęcie pierwszej pracy. Jeszcze lepiej, jeśli student ma możliwość zdobywania doświadczenia kierunkowego; w takim wypadku jego wartość na rynku pracy po kilku latach będzie jeszcze wyższa, a on sam (już jako absolwent) będzie mógł wybierać spośród stanowisk specjalistycznych czy menedżerskich. Studia zaoczne stwarzają zatem świetną okazję do rozwoju, a student nie musi przejmować się grafikiem zajęć.

Studia zaoczne a samodyscyplina i samodzielność: kolejne zalety studiów niestacjonarnych

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że studia zaoczne rozwijają zazwyczaj w studentach pewne cechy, które pracodawcy szczególnie cenią (a które jednocześnie są niezwykle przydatne w codziennym życiu). Mowa o samodzielności i samodyscyplinie; studia zaoczne wymagają od studenta większego samozaparcia, jeśli chodzi o naukę czy pracę nad projektami. W przypadku studiów dziennych systematyczna nauka jest w zasadzie konieczna; zaliczenia odbywają się stosunkowo często, a wykładowcy na bieżąco weryfikują wiedzę studentów. Na studiach zaocznych zajęcia odbywają się znacznie rzadziej, co siłą rzeczy może rozleniwiać. Pilni studenci, którym zależy na dobrych wynikach w nauce i przyswojeniu wiedzy, która potem okaże się przydatna w życiu zawodowym, muszą zatem sami się motywować i pilnować. To natomiast przekłada się na ćwiczenie umiejętności organizacyjnych i samodyscypliny, co z kolei jest cenione przez pracodawców.

Na studiach zaocznych można zdobyć tę samą wiedzę, co na studiach dziennych

Studia zaoczne wciąż są przez niektórych uważane za gorsze od studiów dziennych. Część osób wychodzi z założenia, że skoro zajęcia odbywają się rzadziej, to studenci nie są w stanie zdobyć tej samej wiedzy, co ich koledzy ze studiów dziennych. To jednak nie jest prawda; programy studiów są praktycznie takie same (czasem jedynie na studiach zaocznych nie ma przedmiotów ogólnouniwersyteckich, które i tak nie są w żaden sposób związane z kierunkiem studiów). Należy jednak podkreślić, że studenci zaoczni zdecydowanie więcej czasu muszą spędzić na nauce we własnym zakresie, m.in. z podręczników i materiałów udostępnionych przez wykładowców, nadrabiając w ten sposób mniejszą liczbę zajęć.

Podsumowując, studia zaoczne będą świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą jak najszybciej zdobyć doświadczenie zawodowe i preferują pracę na pełen etat (ewentualnie chcą więcej czasu poświęcić praktykom lub stażowi), a w dodatku chcą zacząć samodzielne życie. To też dobry wybór dla tych, którzy nie boją się samodzielnej organizacji pracy i nauki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *