Filtracja powierzchniowa – zastosowanie i znaczenie w procesach przemysłowych
Oczyszczanie wody to temat zrozumiały w kontekście codzienności każdego z nas. Jednak nieco innego znaczenia nabiera w odniesieniu do procesów przemysłowych, choć funkcja pozostaje niezmienna – chodzi o uzdatnienie wody poprzez pozbycie się zawartych w niej zanieczyszczeń. Filtracja powierzchniowa stosowana w procesach przemysłowych ma nieco inny charakter, który warto lepiej poznać i zrozumieć dla wykorzystania jej pełnego potencjału również we własnym zakładzie.
Jaką funkcję pełni filtracja powierzchniowa we współczesnym przemyśle?
Przemysłowe instalacje wodne wykorzystują filtry powierzchniowe do skutecznego uzdatniania wody. Filtracja powierzchniowa w tym obszarze skupia swoją funkcjonalność w głównej mierze na kilku obszarach działania.
Filtracja powierzchniowa – jakie wyróżniamy dwa podstawowy sposoby jej działania?
- przy wykorzystaniu żwiru lub piasku,
- za pomocą filtrów wykonanych z jednego z kilku opcjonalnych materiałów (tkanina, tworzywo sztuczne lub papier).
Można też wyróżnić różne typy samych filtrów, z których korzysta filtracja powierzchniowadla celów przemysłowych – dla przykładu sedymentacyjne, lub granulowane. Doświadczony producent tego rodzaju produktów z pewnością podpowie, która filtracja powierzchniowa będzie lepszym wyborem do zastosowania w danym środowisku produkcyjnym.
Jakie znaczenie ma filtracja powierzchniowa w procesach przemysłowych?
Dobrze przemyślana filtracja powierzchniowa niesie wiele korzyści dla przemysłu. Jednym z największych atutów tego rozwiązania jest to, że dzięki niemu wyeliminowana zostaje potrzeba stosowania chemikaliów do uzdatniania wody, z chlorem na czele. Co więcej, filtracja powierzchniowa przy tym wszystkim jest niezwykle opłacalnym procesem, dużo lepiej wypadającym kosztowo niż inne rodzaje uzdatniania wody.
Nie bez znaczenia jest również fakt, że system filtrów nie zajmuje wiele miejsca, co jest bardzo doceniane we wszystkich miejscach pracy, a zwłaszcza zakładach przemysłowych o ograniczonym metrażu. Warto jeszcze wspomnieć o stosunkowo łatwej instalacji takiego systemu filtracji, dzięki czemu nie będzie to zakłócać pracy zakładu – odbędzie się szybko i sprawnie.
Poznaj – Nowoczesne technologie w produkcji mediów filtracyjnych
Jeśli więc interesuje Cię filtracja powierzchniowa jako taka – ten artykuł jest dobrym miejscem do pozyskania podstawowej dawki wiedzy na jej temat, jednak celem pozyskania dodatkowych informacji – warto wejść na stronę, gdzie firma Technologie Filtracyjne profesjonalnie zajmująca się tym zagadnieniem na bieżąco prowadzi bloga, dostarczając świeże i merytoryczne informacje.