Rezonans magnetyczny – na czym polega badanie?
Rezonans magnetyczny to popularne badanie, dzięki któremu można uzyskać szczegółowe informacje na temat narządów i tkanek znajdujących się w ciele. W badaniu wykorzystane jest pole magnetyczne i fale radiowe, a dzięki użyciu komputera tworzone są obrazy, które pozwalają zlokalizować problem występujący w ciele. Może to być postępujący proces chorobowy albo uraz. Co jeszcze warto wiedzieć o badaniu MRI? Kiedy warto wykonać rezonans magnetyczny?
Kiedy wykorzystuje się rezonans magnetyczny?
Badanie rezonansem magnetycznym jest wykorzystywane w wielu przypadkach, gdyż jest to badanie, które potrafi wskazać występujący stan chorobowy z dużą dokładnością. W MRI można zobaczyć różnicę pomiędzy zdrowymi i uszkodzonymi tkankami. Rezonans magnetyczny wykorzystuje się m.in. w badaniach mózgu, brzucha, serca, stawów, czy nawet naczyń krwionośnych. Można go wykonać np. w klinice REX MEDICA oferującej usługi z zakresu diagnostyki obrazowej. Na miejscu można również przeprowadzić konsultacje ze specjalistami oraz zrobić inne badania m.in. USG.
Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym?
Dzięki badaniu rezonansem magnetycznym (inaczej MRI) uzyskuje się szczegółowy obraz tkanek oraz narządów, które znajdują się w ludzkim ciele. Badanie polega na umieszczeniu wcześniej przygotowanego pacjenta wewnątrz urządzenia w trakcie tuby, która ma otwory po obu stronach. Przy wykorzystaniu pola magnetycznego oraz fal radiowych tworzy się obraz, dzięki któremu zostaje zlokalizowany problem. Badanie jest bezbolesne, a pole elektromagnetyczne nie jest szkodliwe. Sesja zazwyczaj składa się z kilku serii. Całość trwa zwykle od 10 do 45 minut w zależności od tego, który obszar zostaje poddany badaniu. Pacjent jest w stałym kontakcie z lekarzem. W trakcie badania obszar, w którym wykonuje się diagnostykę zwykle staje się cieplejszy.
Czy do badania trzeba się wcześniej przygotować?
Przed badaniem rezonansem magnetycznym warto wiedzieć o kilku kwestiach. Po pierwsze należy dostarczyć aktualne wyniki badań laboratoryjnych tj. kreatyniny. Na pewno należy poinformować lekarza w przypadku:
- problemów zdrowotnych
- występujących alergii
- przebytych operacjach
- możliwości ciąży
- implantach występujących w ciele
- urządzeniach w ciele takich jak rozruszniki serca
W przypadku tych ostatnich warto wiedzieć, że pole magnetyczne może spowodować zakłócenia w ich działaniu.
Co jeszcze warto wiedzieć przed badaniem?
Poza powyższymi należy pamiętać, że wszelka biżuteria musi zostać ściągnięta do badania, a odzież powinna być wygodna i luźna. Badanie może być wykonane z kontrastem i bez kontrastu. W przypadku tego pierwszego należy być na czczo minimum 6 godzin. Przed badaniem każdy pacjent musi wypełnić stosowny formularz przesiewowy, w którym zadane są m.in. pytania o kwestie, które mogą zakłócać pracę urządzenia albo być zagrożeniem dla zdrowia. Są to m.in. pytania o posiadanie rozruszników serca, implantów, pomp leków np. insulinowej, metalowe klipsy naczyniowe, czy implanty ortopedyczne. Po badaniu lekarz specjalista, w tym wypadku radiolog przygotowuje opis obrazów, które powstały w trakcie badania. Jeżeli wszystko jest w porządku, a badania nie trzeba powtórzyć po przygotowaniu opisu zostaje on wydany pacjentowi.