Media filtracyjne. Jak je wybrać?
Przed przystąpieniem do wymiany starego systemu filtracyjnego lub instalacji nowego urządzenia musimy bardzo dokładnie przeanalizować wszystkie dane, które przydadzą się w wyborze nowego filtra. Powinniśmy sobie też zdać sprawę, że nie ma uniwersalnego systemu filtracyjnego, co więcej, konsultując się z producentem filtrów, utrzymamy produkt, który będzie spełniał dokładnie nasze wymagania i odpowiadał naszym potrzebom produkcyjnym.
Czym są media filtracyjne?
Rozpatrzymy tu 2 modele mediów filtracyjnych firmy Herding: DELTA i DELTA2. Korpus wkładu filtrującego wykonany jest ze spiekanego polietylenu. Powierzchnię filtra tworzy mikroporowate pokrycie o właściwościach hydrofobowych wykonane z PTFE. Ich niezawodność pozwala na trwały zamontowanie ich w korpusie. Materiały i konstrukcje wkładów DELTA dają możliwość instalowania ich w pozycji pionowej i poziomej względem strumienia zanieczyszczonego gazu. Dzięki stosowanym materiałom maksymalnie zoptymalizowano geometrię wewnętrznej pustej przestrzeni, co radykalnie zmniejsza opór przepływający gazów. Oba typy mediów działają w zakresie temperatur do plus 70°C.
Osobno warto omówić flagowy produkt firmy Herding, jakim jest opatentowane medium filtracyjne HSL. Pokrycie tego medium wykonane jest z PTFE. Wraz z materiałem korpusu z PE daje ono wysoką trwałość chemiczną. W zależności od wymagań klienta skład pokrycia może być przygotowany tak, aby zredukować zawartość PTFE i zastąpić do polietylenem. Uzyskuje się w ten sposób bardziej równomierną strukturę powierzchni, co prowadzi do zredukowania straty ciśnienia występujących na elemencie. W kolejnej wersji medium filtrującego jego pokrycie składa się z materiałów mineralnych. Przekłada się to na trwałość w zakresie pH od ! do 12, a także na odporność na wiele cieczy chłodząco smarujących. Wszystkie elementy mogą być również wykonane w wersji antystatycznej.
Poznaj – Urządzenie filtracyjne: jak działają i dlaczego są ważne w przemyśle?
Zalety mediów filtracyjnych
Nowoczesne media filtracyjne, dzięki wykorzystanym materiałom i najnowszym technologiom, pozwalają w łatwy sposób realizować proces produkcyjny, oszczędzając czas i energię. Cechą tego typu mediów są stałe warunki eksploatacji, to znaczy parametry ciśnienia i przepływu. zapewnia to stabilny przebieg pracy urządzenia oraz obniża nakłady związane z jego obsługą. Najważniejsze jednak jest zapewnienie niskiego stężenia pyłu w gazie oczyszczanym oraz wysoki stopień odzysku produktów. Jednocześnie zapewniona jest ochrona ludzi i maszyn oraz środowiska naturalnego od szkodliwego działania zanieczyszczonych gazów. Równie ważna jest długa żywotność mediów filtracyjnych aż do 15 lat eksploatacji.