Jak dobrać odpowiednie media filtracyjne?
Można by w tym miejscu, tytułem wstępu, opowiedzieć – choćby w największym skrócie – o historii i typach systemów filtracyjnych oraz o wykorzystywanych do nich materiałach. Wiedza taka jest jednak potrzebna raczej historykom lub przemysłowcom i inwestorom bez wyobraźni. Pamiętajmy, że technika i technologie rozwijają się błyskawicznie, a inżynierowie i materiałoznawcy wciąż doskonalą urządzenie tak, aby ekonomicznie i bezawaryjnie wykonywały swoją pracę. Dotyczy to także filtracji powietrza.
Doskonałe medium filtracyjne
Jeśli zatem jesteś zainteresowany w inwestowanie w nowoczesne systemy filtracyjne i doskonałe media filtracyjne, to nie trać czasu na badanie w Internecie, jakie media były dotychczas stosowane. Lepiej skoncentrować się na tych najnowszych i sprawdzonych przez praktyków.
Do tej grupy należą przede wszystkim systemy i media filtracyjne firmy Herding. W czym tkwi ich bezkonkurencyjność? Podstawowym zadaniem mediów filtracyjnych jest zapewnienie czystego powietrza w miejscu pracy bez względu na branżę. Dbanie o zdrowie pracowników oraz o zapewnienie żywotności maszyn łączy się z konsekwentnym myśleniem o ochronie środowiska naturalnego.
Proces produkcji wszystkich elementów systemu filtracyjnego, a zatem również mediów filtracyjnych, odbywa się pod bardzo surową kontrolą zgodności z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i ochrony przyrody.
Najistotniejszym jednak wyróżnikiem jest zastosowanie procesu spiekania elementów systemu oraz nanoszenia odpowiednich, w zależności od zapotrzebowania, powłok.
Korzyści z tego typu rozwiązań technicznych
Zastosowanie spieków, zamiast dotychczasowych powłok, pozwala na całkowicie zdalną obsługę systemu oraz regenerowanie powierzchni w trybie online. Media filtracyjne tego typu umożliwiają maksymalny poziom filtracji na poziomie < 0,2 mg/m³ oraz gwarantują żywotność systemu do 15 lat ciągłej eksploatacji. Tak wysokie standardy wynikają z zastąpienia dotychczas stosowanych membran mikroporowatymi powłokami z PTFE o dodatkowych właściwościach hydrofobowych. Media filtracyjne osadzane są w podłożu nośnym w taki sposób, aby zabezpieczyć je przez zniszczeniem. Należy również wspomnieć o takich zaletach, jak: niskie koszty konserwacji przy jednoczesnym zapewnieniu ciągłego procesu produkcyjnego, niezmienny przepływ oczyszczanego powietrza dzięki stałej wartości spadku ciśnienia oraz – jakże ważne – możliwość odzyskiwania produktu z zanieczyszczeń dzięki brakowi wtórnych włókien w materiale powstających w tradycyjnych mediach filtracyjnych.