HobbyInneInwestycje

Jedne z pierwszych serii numizmatów lokacyjnych

Jak wiadomo, produkcja numizmatów o specyfice inwestycyjnej, rozpoczęła się już ponad pięć dekad temu. Przez ten czas, zyskały one całkiem sporą rozpoznawalność. Tutaj przypomnimy te edycje, które dały początek lokowaniu środków w kruszce o tej postaci.

Okazuje się, że pierwszym krajem, który rozpoczął nasycanie rynku monetami bulionowymi, była Republika Południowej Afryki. Jeśli spojrzymy, że właśnie tam znajduje jedno z największych przedsiębiorstw zajmującymi się szeroko pojętymi kruszcami, nie będzie to już wówczas aż tak zaskakujące. Mowa tu o Rand Refinery. To właśnie ono zajmuje się wytwarzaniem Krugerranda, o którym przyjdzie nam tu mówić. Zresztą dzieje się to już od samych początków serii. Te z kolei przypadają na 1967 rok. Zresztą przez kilkanaście lat, seria miała status rynkowego monopolisty. Dopiero serie, o których również tu napiszemy, zmieniły ten stan rzeczy. Dość intersującą kwestią, dotyczącą numizmatów z Czarnego Lądu, jest ta związana z embargiem. Zakaz wywozu egzemplarzy za granicę, był odpowiedzią międzynarodowej opinii publicznej. Wiązało się to z prowadzeniem – zresztą przez dziesiątki lat – haniebnej polityki opartej na segregacji rasowej. W późniejszym czasie, przywrócono oczywiście możliwość wywozu monet. Nazwa całej serii, składa się tak naprawdę z dwóch członów. Pierwszy z nich, jest nawiązaniem do postaci Paula Krugera. To właśnie on przez kilka lat, sprawował funkcję prezydenta Republiki Południowoafrykańskiej. Zasłużył się również w wojnach burskich. Takim mianem określa się w historiografii konflikty między Burami, a Brytyjczykami. Jeśli idzie o wymiar inwestycyjny, Rand Refinery dostarcza na rynek kilka nominałów. Największym z nich jest równowartość jednej uncji trojańskiej.

Jak już wspomnieliśmy, na debiut edycji z innych zakątków globu, przyszło czekać dość długo. I tak oto w 1979 swój debiut miała seria znana jako Maple Leaf. Klonowy Liść jest oczywiście wytwarzany w kraju ze stolicą w Ottawie. Jej produkcję powierzono Royal Canadian Mint. Również dzięki emisji tych właśnie monet, mennica zyskała rozpoznawalność. To, co niewątpliwie zwraca uwagę, to fakt, że tutaj wachlarz wykorzystywanych w procesie produkcyjnym kruszców, naprawdę może zrobić wrażenie. Nie chodzi tu bowiem jedynie o złoto czy srebro. Mamy też do czynienia z egzemplarzami z dodatkiem platyny, a także palladu. Tak szeroki wybór, może przekonać wielu, do postawienia swych oszczędności właśnie na tę kanadyjską serię.

Z Ameryki Północnej, pora przenieść się teraz do Azji. W Chinach, emitowana jest bowiem seria Złota Panda. Jak dość wyraźnie sugeruje sama nazwa, wiodącym motywem, są tu właśnie te zwierzęta. Z tym motywem wiąże się zresztą wyjątkowość zapoczątkowanej w 1982 roku serii. Wynika ona z tego, że zależnie od roku produkcji, motyw pand nie jest nigdy identyczny, z poprzednimi. To bezapelacyjnie znacząco podnosi wartość wszystkich egzemplarzy, na rynku kolekcjonerskim.

Tavex kantor Poznań – Twój zaufany dealer sprzedaży i skupie złota inwestycyjnego

Poznaj jedną z najbogatszych ofert złota inwestycyjnego z wysyłką w 24 godziny w całej Polsce. Firma Tavex zaoferuje Ci,nie tylko złote monety, ale także całą serię sztabek złota i jedną z bogatszych tablic walutowych w kraju. Odwiedź jeden z salonów – kantor Poznań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *