W jakich przypadkach warto wybrać się do urologa?
Nietrzymanie moczu, zaburzenia seksualne, częste oddawanie moczu i inne chroniczne problem, to tylko kilka przykładów wizyt u urologa. Są bolesne, krępujące lub nawet mogą stanowić oznaki znacznie poważniejszych chorób. Dlatego nie warto lekceważyć jakichkolwiek objawów. Nie pozwól, aby twój problem zakłócał lub zagrażał Twojemu życiu. Odwiedź urologa, jeśli masz jeden z poniższych problemów:
1: Krew w moczu
Jeśli wykryjesz krew w moczu, natychmiast skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, aby uzyskać pomoc w umowie z urologiem. Jeśli Twój mocz nie jest normalnym bladożółtym kolorem, ale wygląda na brązowy, różowy lub herbaciany, może zawierać krew. Może to być tymczasowy stan spowodowany urazem lub nadmiernie energicznym ćwiczeniem. Ale może również wskazywać na znacznie poważniejsze choroby, takie jak:
Infekcja pęcherza
Infekcja nerek
Kamienie nerkowe
Rak pęcherza moczowego, nerek lub prostaty
2: Brak kontroli nad pęcherzem
Nietrzymanie moczu – utrata kontroli nad pęcherzem jest częstym i często kłopotliwym problemem. Nasilenie waha się od sporadycznego wyciekania moczu, gdy kaszlesz lub kichasz, by mieć potrzebę oddania moczu, które jest tak nagłe i silne, że nie zdążysz dostać się do toalety na czas. Jeśli nietrzymanie moczu wpływa na codzienne czynności, nie zwlekaj z wizytą u urologa.
3: Bolesne oddawanie moczu
U kobiet może to być spowodowane zakażeniem dróg moczowych. U mężczyzn najczęstsze przyczyny to zapalenie cewki moczowej i niektóre stany prostaty. Inne przyczyny to:
Kamienie pęcherza
Chlamydia
Zapalenie pęcherza
Choroby przenoszone drogą płciową
Kamienie nerkowe
Zapalenie prostaty
Infekcja pochwy
Grzybica
4: Ból w dolnej części brzucha, boku grzbietu lub okolicy pachwiny
Ten ból jest objawem kamieni nerkowych, a specyficzne objawy mogą obejmować:
Silny ból podczas stania, a nawet siedzenia lub leżenia
Krew w moczu
Trudności z oddawaniem moczu
Nudności, wymioty i gorączka z powodu infekcji
Objawy te mogą również wskazywać na inne problemy urologiczne, dlatego ważne jest, aby szybko skonsultować się z urologiem. Czemu?
Nieleczone wskaźniki nawrotów dożylnych wynoszą 60-80 procent i mogą powodować trwałe uszkodzenie nerek.
Jeśli jesteś w ciąży, kamienie nerkowe mogą powodować przedwczesną poród lub nieusuwalny ból (potencjalnie śmiertelny w przypadku nieleczenia) lub prowadzić do urosepsy (potencjalnie śmiertelne, jeśli nie natychmiast leczone).
5: Obniżenie poziomu pęcherza
Ten stan występuje u kobiet i może wpływać na pochwę, macicę, cewkę moczową i szyjkę macicy. Prawie 50 procent matek doświadcza tego problemu. Może to spowodować kilka czynników, w tym:
Wiek
Otyłość
Poród pochwowy
Osłabione mięśnie
Objawy mogą obejmować:
Ból w miednicy
Trudności z oddawaniem moczu
Uczucie, że pęcherz nie jest pusty po oddaniu moczu
Wyciek moczu podczas kichania, kaszlu lub wysiłku
Zwiększona częstotliwość infekcji pęcherza
Bolesne współżycie
Bóle krzyża
Chociaż wiele kobiet jest zbyt zakłopotanych, aby omówić ich stan, dostępne są skuteczne opcje leczenia niechirurgicznego i chirurgicznego.
6: Przepuklina
Symptomy mogą być trudne do wykrycia, ale możesz zobaczyć i poczuć wybrzuszenie utworzone przez przepuklinę. To wybrzuszenie jest zwykle bardziej oczywiste, gdy stoisz. Kaszel lub nadwyrężenie mogą sprawić, że będzie on jeszcze bardziej zauważalny.
7: Problemy seksualne mężczyzn
Wiele mężczyzn cierpi na problemy z erekcją, ale ponad 90 procent jest zbyt zawstydzonych, by szukać leczenia. Zaburzenia erekcji są nie tylko frustrujące, ale także niebezpieczne, ponieważ mogą wskazywać na poważniejszy stan zdrowia. Wiek jest czynnikiem, szczególnie dla mężczyzn po 40. Inne przyczyny to:
Choroba sercowo-naczyniowa
Cukrzyca
Depresja
Kamienie pęcherza
Chlamydia
Zapalenie pęcherza
Choroby przenoszone drogą płciową
Kamienie nerkowe
Zapalenie prostaty
Infekcja pochwy
Grzybica
8: Nadaktywny pęcherz
Nazywane także nietrzymaniem moczu, może mieć znaczący negatywny wpływ na Twoje codzienne życie, pracę, sen i relacje z przyjaciółmi i rodziną. Objawy obejmują:
Krew w moczu
Częsta potrzeba oddawania moczu
Ból lub pieczenie podczas oddawania moczu
Ból w dolnej części pleców
9: powiększona prostata
Prostata jest gruczołem męskim położonym tuż pod pęcherzem, otaczającym cewkę moczową. Po powiększeniu prostata naciska na cewkę moczową i blokuje przepływ moczu. Zwykle występuje u mężczyzn po 50. roku życia i może wskazywać na obecność raka gruczołu krokowego. Objawy obejmują:
Częsta potrzeba oddawania moczu, ale słaby przepływ moczu
Ból w dolnej części pleców, miednicy lub ud
Artykuł napisany po konsultacjach z Dr Adamem Michalskim (https://adammichalski.pl)