Herbaty ziołowe – czy warto pić, a jeśli tak, to które?
Parzone ziółka kojarzą nam się głównie z napojami spożywanymi w okresach zachorowań. Tak naprawdę herbaty ziołowe zaczynają coraz częściej gościć w naszych codziennych jadłospisach, i to nie tylko w czasie zmagań z różnego rodzaju schorzeniami. Kiedy i jakie warto pić?
Herbaty ziołowe – korzyści z ich picia
Wybór herbatek ziołowych pośród półek sklepowych, aptecznych oraz sklepów zielarskich, jest niemalże nieograniczony. Na cellulit, wspomaganie odchudzania, oczyszczanie, problemy żołądkowe, schorzenia skórne i wiele innych. Chyba na każdy narząd, układ czy część ciała, można znaleźć herbaty ziołowe. Co więcej, one zaczynają nam naprawdę smakować! Przy tym okazuje się, że faktycznie spełniają swoje funkcje. Na pierwszym miejscu warto wspomnieć o cesze, która łączy je wszystkie – nawadnianie.
Odwodnienie jest bardzo groźnym stanem dla organizmu, a regularnie popijając herbaty ziołowe sprawiamy, że nie grozi nam nadmierna utrata wody z organizmu. Ziółka to także aromaty, które potrafią, dosłownie i w przenośni, koić zmysły. Świetnie sprawdzają się w roli towarzyszy relaksu, odpoczynku, i to o każdej porze roku. A co z właściwościami zdrowotnymi?
Herbaty ziołowe na zdrowie!
Wiele herbat ziołowych korzystnie wpływa na stan naszego organizmu. Pośród tych, na które warto zwrócić uwagę, swoje miejsce zajmuje skrzyp polny. Doskonale nam znany sprzymierzeń paznokci, skóry i włosów. W tym ziole znajdujemy dużo krzemu, którego ubywa wraz z wiekiem, a przecież mowa o pierwiastku wspomagającym produkcję kolagenu.
Osoby walczące z nadprogramowymi kilogramami, z powodzeniem mogą sięgnąć po morwę białą. Napar z liści morwy warto pić po posiłku, ponieważ ograniczając działanie enzymów, które odpowiadają za rozkład cukrów, dochodzi do redukcji skoków insuliny nawet o ponad 40%.
Na cellulit warto zastosować czarny bez, ponieważ występują w nim flawonoidy, które uelastyczniają, wygładzają i ujędrniają skórę, a to za sprawą wzmocnienia tkanki łącznej oraz wzmagania produkcji kolagenu.
Problemy z bolesną menstruacją pozwala rozwiązać filiżanka zaparzonego rumianku, który wykazuje właściwości rozkurczające. To samo ziele sprawdza się w kosmetykach domowej roboty.
Im więcej poznajemy właściwości poszczególnych ziół, tym bardziej się przekonujemy, że to sprzymierzeńcy naszego zdrowia fizycznego, psychicznego, sylwetki, urody i dobrego samopoczucia.