Jak dbać o cerę naczynkową?
Posiadaczki cery naczynkowej muszą przykładać szczególną uwagę do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych i mądrze wybierać kosmetyki do codziennego pielęgnacji. Nieestetyczne pajączki pojawiające się na twarzy trudno bowiem ukryć. Jest jednak sposób, jak zapobiegać ich powstawaniu.
Zanim przejdziemy do omówienia, jakich kosmetyków potrzebuje cera naczynkowa, warto nadmienić, że sam sposób ich aplikacji jest równie ważny. Do mycia twarzy ze skłonnością do rozszerzania i pękania naczynek, należy używać letniej wody (za zimna i za gorąca będzie tylko pogarszała sprawę), a ręcznika używać bardzo delikatnie. Możemy również zapomnieć o peelingach mechanicznych i innych kosmetykach o intensywnym działaniu. Cera naczynkowa wymaga bowiem delikatnego traktowania: łagodnego oczyszczania i złuszczania oraz stosowania kremów, które mają w składzie substancje uszczelniające i wzmacniające naczynia krwionośne.
W składzie kosmetyków do cery naczynkowej szukajmy więc: witaminy C, K, PP (które zapobiegają wylewom podskórnym i uszczelniają ściany naczyń krwionośnych), rutyny (która zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych), ekstraktu z miłorzębu japońskiego (bogatego w bioflawonoidy, które zmniejszają kruchość ścian naczyń krwionośnych i uszczelniają je), a także wyciągi z arniki górskiej, kasztanowca, kwiatów dzikiego mirtu. Cera naczynkowa bardzo często wykazuje również skłonność do alergii, dlatego najlepiej jest szukać kosmetyków hipoalergicznych o naturalnych składach.
Warto również pamiętać o wprowadzeniu zdrowych praktyk żywieniowych, które wpłyną dobroczynnie na kondycję cery naczynkowej. Unikajmy gorących potraw i napojów takich jak: kawa, herbata i alkohol. Powstrzymujmy się od stosowania ostrych przypraw w kuchni. Nie narażajmy się na długą ekspozycję na promienie słoneczne i zrezygnujmy z solarium. Zdrowsze niż gorące kąpiele dla cery naczynkowej będą letnie prysznice. W kosmetyczce zawsze powinniśmy mieć krem z filtrem i chroniący przed mrozem zimą.