Kredyt konsumpcyjny – dla kogo?
Z kredytów konsumpcyjnych mogą korzystać osoby fizyczne. Tego typu produkty mają służyć określonym celom i mogą przyjąć formę kredytu gotówkowego bądź bezgotówkowego, czyli ratalnego. Kiedy warto wziąć pod uwagę skorzystanie z tego typu oferty?
Na co przeznaczyć kredyt konsumpcyjny?
Zepsuła się wysłużona lodówka, stary telewizor przestał działać, planujemy rodzinne wakacje za granicą, a może chcemy wymienić samochód? Kredyt konsumpcyjny może zapewnić nam środki finansowe na wiele potrzeb, zarówno w sytuacjach nieprzewidzianych i niezależnych od nas, jak i wtedy, gdy chcemy spełnić długo odkładane marzenie.
Nie każdy jednak może skorzystać z tego typu kredytu, a jego zaciągnięcie – podobnie jak w przypadku każdej innej pożyczki, powinno zostać dobrze przemyślane, by nie przysporzyć nam więcej szkody niż pożytku.
Kto dostanie kredyt?
O kredyt konsumpcyjny mogą ubiegać się osoby, które na niego stać. Co to oznacza? Bank podpisze umowę wyłącznie wtedy, gdy otrzyma zabezpieczenie pożyczonej kwoty – zazwyczaj jego rolę spełniają dochody pożyczkobiorcy (znacznie rzadziej będzie to poręczenie osoby trzeciej).
Drugą ważną kwestią braną pod uwagę jest określana indywidualnie zdolność kredytowa – to od niej będzie zależało, czy ostatecznie nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie i jaką kwotę otrzymamy. Może się okazać, że kredyt nie zostanie nam udzielony lub jego wysokość będzie mniejsza niż ta, o którą się ubiegaliśmy.
Najlepszy kredyt konsumpcyjny
Pamiętajmy, że zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy z konkretną instytucją, możemy sprawdzić oferty w różnych miejscach. Przejrzyjmy rankingi i zestawienia, skorzystajmy z porównywarki finansowej – w ten sposób dowiemy się, które produkty cieszą się dobrą opinią, spełniają nasze wymagania i udzielane są na najbardziej atrakcyjnych warunkach.
Nasze szacunkowe możliwości finansowe ocenimy z kolei dzięki jednemu z kalkulatorów internetowych. Pozwoli nam to wstępnie określić maksymalną kwotę kredytu, o jaką będziemy mogli wnioskować.
Zadłużyć się czy nie zadłużyć?
Oto jest pytanie. Okazuje się, że tego typu produkty cieszą się sporą popularności, a co więcej, ich wysokość wciąż idzie w górę, o czym można przeczytać w artykule Kwoty kredytów konsumpcyjnych nadal rosną.
Dla osób o stałych i pewnych zarobkach tego typu zastrzyk finansowy może być bezpiecznym sposobem sfinansowania różnego typu wydatków. Zastąpi własne oszczędności, a dzięki ratalnemu systemowi spłat daje możliwość stopniowego, terminowego regulowania zobowiązania.
Należy jednak pamiętać, by unikać pochopnego zaciągania kredytu – pożyczone pieniądze trzeba będzie oddać, a opóźnienia, nieterminowe wpłaty lub ich brak będą miały niekorzystne konsekwencje. Jedną z nich jest np. negatywny wpis do BIK, który może nam w przyszłości skutecznie utrudnić uzyskanie kredytu na ważniejszy cel, np. na zakup mieszkania.
Rozwaga jest więc tym, co powinno towarzyszyć nam podczas zawierania każdej umowy kredytowej. Wybór sprawdzonego kredytodawcy, najlepszej oferty i dotrzymanie jej warunków pozwolą nam spokojnie wywiązać się ze zobowiązań i cieszyć się udanymi zakupami.
Szczerze mówiąc pierwsze słyszę o kredycie konsumpcyjnym dla mnie każdy taki jest oprócz hipotecznego. No niestety kredyty i pożyczki to taki temat, który towarzyszy w dorosłym życiu często. Jako dziecko dziwiłem się rodzicom czemu ciągle biorą jakąś pożyczkę ale dzisiaj sam jestem klientem firmy pożyczkowej. Na https://sprintcash.pl/ znalazłem świetną ofertę szybkiej pożyczki, ponieważ miałem pilny wydatek. W takich sytuacjach szybka pożyczka to jedyny ratunek, tak samo gdy planujemy poważniejszy wydatek jak zmianę samochodu czy zakup mieszkania mało kto ma możliwość zapłaty całości z góry dlatego są kredyty i pożyczki.