DomInneWiadomości budowlane

Za co odpowiedzialny jest kierownik budowy?

Jak doskonale wiadomo, żadna zakrojona na szeroką skalę budowa ani remont nie mogą dojść do skutku, jeżeli za przedsięwzięcie to nie jest odpowiedzialny kierownik budowy, nadzorujący prawidłowość wykonywania poszczególnych prac oraz dopełniający wszelkich niezbędnych formalności.

Kim jest kierownik budowy i jak kształtuje się jej szczegółowy zakres obowiązków? Na te pytania odpowiemy w ramach dzisiejszego artykułu.

 

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że kierownikiem budowy nie może być osoba przypadkowa, wyłącznie luźno związana z branżą. Jak mówią specjaliści z poznańskiej firmy NADZORY PIOTROWSKI, Pozycję tę piastować może wyłącznie osoba o wykształceniu lub przeszkoleniu kierunkowym potwierdzonym certyfikatem, jako że to na jego barkach spoczywa odpowiedzialność za materiały, efektywność i jakość wykonanych robót remontowych i konstrukcyjnych oraz – co jest bezsprzecznie najważniejsze – za zdrowie oraz życie zarówno pracowników jak i osób postronnych przebywających w pobliżu placu budowy. Przepisy polskiego prawa jeszcze dokładniej definiują obowiązki takiego profesjonalisty. Przyjrzyjmy się im bliżej.

 

Kierownik budowy, w myśl rozporządzeń prawnych, odpowiada za sporządzenie oraz weryfikację planu bezpieczeństwa jeszcze przed inicjalizacją prac, co z kolei pozwala zminimalizować wszelkie ewentualne czynniki ryzyka jakie wystąpić mogą podczas realizacji projektu. Kolejną istotną kwestią jest zapewnienie wykonania założeń planu budowy krok po kroku oraz udzielenie inwestorowi gwarancji, że żaden istotny etap nie został pominięty lub potraktowany po macoszemu. Po zakończeniu przedsięwzięcia, rzeczony ekspert jest zobowiązany poinformować o tym fakcie stronę zlecającą oraz przygotować protokół zdawczo-odbiorczy. Pamiętać jednakże należy, iż nie musi on zostać niezwłocznie podpisany przez inwestora, zwłaszcza jeżeli zidentyfikowane i potwierdzone zostaną nieścisłości w wykonywaniu prac. W rzeczonym przypadku kierownik oddelegować musi swoich podwładnych do usunięcia niedociągnięć, które to uniemożliwiają finalizację przedsięwzięcia.

 

Wróćmy jednak jeszcze na chwilę do niebezpieczeństw, które czyhać mogą podczas budowy nie tylko na samych pracowników ale i na osoby postronne, znajdujące się w pobliżu miejsca realizacji projektu. Jeżeli kierownik posiada potwierdzone informacje o występowaniu jakiegokolwiek zagrożenia, które jest on w stanie przy wykorzystaniu specjalistycznych środków ograniczyć lub też zminimalizować, jest on zobligowany do udzielenia takiej informacji inwestorowi w trybie niezwłocznym. Zatajenie ich może bowiem grozić odpowiedzialnością karną, wysoką grzywną lub – w sytuacjach, kiedy komuś stanie się krzywda – nawet pozbawieniem prawa do wykonywania zawodu oraz karą więzienia.

 

Wydawać by się mogło, że praca kierownika budowlanego jest zajęciem łatwym i przyjemnym. Nie musi on bowiem brudzić sobie rąk, a jedynie nadzoruje przebieg poszczególnych faz realizacji projektu, nieprawdaż? Nic bardziej mylnego! Mimo, że to pracownicy są rękoma, to on jest zarówno kręgosłupem jak i szyją całego przedsięwzięcia. Bez jego zaangażowania, żaden projekt nie zostanie doprowadzony do końca ani też – bez zastrzeżeń odebrany przez inwestora.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *