Systemy ochrony przeciwpożarowej – zasady działania
Obiekty publiczne, takie jak szkoły, szpitale, centra handlowe, biurowce i budynki ważnych instytucji, wyposażone są w zaawansowane systemy bezpieczeństwa – w tym systemy ochrony przeciwpożarowej. W jaki sposób są one wykonane i jak działają? Tego dowiemy się z poniższego tekstu.
Czym jest system ochrony przeciwpożarowej?
System ochrony pożarowej to składająca się z wielu urządzeń instalacja wewnątrz budynku, której zadaniem jest wczesne wykrywanie zagrożenia pożarowego, ostrzeganie osób znajdujących się w budynku oraz w jego najbliższym otoczeniu, powiadamianie odpowiednich służb o zaistniałej sytuacji, a także działanie w celu ugaszenie ognia.
Budowa i zasada działania systemu ochrony przeciwpożarowej
–Głównym, zdecydowanie najważniejszym elementem całej instalacji ochrony przeciwpożarowej jest jednostka centralna – mówi specjalista z firmy Impel Security – Odpowiedzialna jest ona za monitorowanie sytuacji w budynku oraz zarządzanie działaniem podsystemów przeciwpożarowych, np. sygnalizacji alarmowej, oddymiania lub podsystemu sterującego działaniem tryskaczy. Jak to działa? Jednostka centralna jest komputerem, który przyjmuje i rejestruje wszelkie sygnały dochodzące z czujników przeciwpożarowych. Czujniki te stanowią oczy całego systemu, mogą reagować na obecność dymu, podwyższonej temperatury lub płomieni. To właśnie od nich rozpoczyna się uruchomienie całego systemu. Informacja o powstałym zagrożeniu wysyłana jest do centrali, ta z kolei podejmuje następujące działania:
- Uruchamia umieszczone pod sufitami pomieszczeń instalacje gaśnicze: do tej kategorii zaliczamy tryskacze, które emitują rozproszone strumienie wody, urządzenia do produkcji mgły wodnej (ich zalety to mniejsze zużycie wody, działanie nie poprzez zalanie płomienia, lecz schłodzenie pomieszczenia i wypieranie tlenu potrzebnego do podtrzymania ognia), a także instalacje gazowe, stosowane przede wszystkim w pomieszczeniach, w których nie można użyć wody (np. pomieszczenia rozdzielni elektrycznej)
- Uruchamia pozostałe urządzenia przeciwpożarowe, np. systemy oddymiające, klapy dymowe, drzwi przeciwpożarowe
- Za pomocą sygnałów akustycznych i świetlnych informuje osoby znajdujące się w obiekcie oraz jego pobliżu o zagrożeniu pożarowym
- Drogą telefoniczną lub radiową powiadamia o zaistniałej sytuacji straż pożarną oraz inne służby ratunkowe
Zakres działania systemu przeciwpożarowego jest oczywiście ustalany indywidualnie. Dla obiektów, w których przeprowadzane są procesy technologiczne, które w momencie wybuchu pożaru mogą stanowić zagrożenie, system przeciwpożarowy może zostać wyposażony w możliwość zatrzymania ich.