Krew i śluz w kale – jakie przyczyny?
Pojawienie się w kale krwi i śluzu to objaw bardzo niepokojący, mogący świadczyć o różnego rodzaju schorzeniach. W przypadku, gdy pojawiają się dodatkowe dolegliwości, takie jak ból brzucha, wzdęcia lub biegunki, koniecznie należy sprawdzić, czy przyczyną nie jest nieswoiste zapalenie jelit. Jakie są przyczyny chorób jelit i jak radzić sobie z dolegliwościami?
Dlaczego w stolcu pojawia się śluz i krew?
Krew i śluz w stolcu to objawy wskazujące na nieswoiste zapalenie jelit. Są to nawracające choroby przewodu pokarmowego, do których zalicz się chorobę Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Każde z tych schorzeń ma charakter zapalny i daje niespecyficzne objawy. Do przyczyn nieswoistych zapaleń jelit zalicza się:
– nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego, który uruchamia reakcję obronną na własne tkanki,
– złe nawyki, do których zalicza się stres, spożywanie produktów wysokoprzetworzonych, antybiotykoterapię,
– przyczyny genetyczne – chorobę mogą odziedziczyć dzieci po rodzicach, a nawet po dziadkach.
Przyczyną choroby może być również przewlekły stres, który pogłębia patologiczne objawy. Pojawienie się śluzu i krwi w kale zwykle świadczy o wrzodziejącym zapaleniu jelita. W chorobie Leśniowskiego-Crohna krew w kale pojawia się rzadko.
Jak leczyć wrzodziejące zapalenie jelita grubego?
Obecny stan wiedzy nie pozwala całkowicie wyleczyć tego schorzenia. Istnieje jednak możliwość wyciszenia objawów. W tym celu należy stosować odpowiednią dietę oraz zażywać specjalne probiotyki, o których można przeczytać więcej na stronie www.lactoral.pl. W diecie należy unikać cukrów, warzyw wzdymających, orzechów, produktów suszonych oraz laktozy. Warto gotować na parze, spulchniać potrawy i rozdrabniać pokarmy.
Odpowiednia dieta zapobiega podrażnieniom jelita, natomiast probiotyki wyrównują florę bakteryjną jelit, dzięki czemu podtrzymują remisję choroby. Najważniejszą rolę odgrywają bakterie Lactobacillus i Bifidobacterium, które znacznie łagodzą objawy stanu zapalnego, uszczelniają ścianki jelita i hamują namnażanie się szkodliwych bakterii.