Rejestracja czasu pracy a obawy pracowników
Coraz więcej współczesnych przedsiębiorstw i zakładów decyduje się na wprowadzenie systemów kontroli i ewidencji, dzięki którym możliwe jest precyzyjne rejestrowanie godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy. Rozwiązania, które ułatwiają tworzenie raportów i rozliczeń, nie zawsze wzbudzają jednak zaufanie samych pracowników. Jak działają takie systemy i czy rzeczywiście jest się czego obawiać?
Sprawna praca kadr i kontrola dostępu
Nie ulega wątpliwości, że systemy rejestracji czasu pracy zrewolucjonizowały proces zarządzania pracownikami – dzięki nim można wyraźnie zmniejszyć obowiązki działów kadrowych i zdecydowanie je odciążyć. Nowoczesne rozwiązania do ewidencjonowania czasu pracy pozwalają na błyskawiczne generowanie raportów i analiz, np. potrzebnych do rozliczeń i wypłat. To jednak nie wszystko – dzięki systemom rejestracji można także ograniczać dostęp do wybranych części budynku, przeciwdziałać wtargnięciu na teren zakładu osób niepowołanych i zwiększać poziom bezpieczeństwa całego zakładu.
Karta zbliżeniowa i fotorejestracja
Najpopularniejszym narzędziem wykorzystywanym do kontrolowania czasu pracy są bez wątpienia zbliżeniowe karty identyfikacyjne. Wydawane indywidualnie dla każdego pracownika, często posiadają imienne identyfikatory ze zdjęciem, dzięki którym możliwe jest wychwycenie wszelkich nieprawidłowości (np. pożyczanie kart w celu rejestrowania kolegów z jednego działu). Coraz bardziej popularne stają się również systemy wykorzystujące proces fotorejestracji. Jak to działa? Przy czytnikach, do których pracownicy zbliżają swoje karty zamontowane są kamery połączone z twardym dyskiem komputera. Każdej osobie odbijającej kartę robione jest zdjęcie, które może być porównane z bazą fotografii wszystkich pracowników. Takie rozwiązania pozwalają niemal całkowicie wyeliminować przypadki nieuczciwych zachowań.
Czego obawiają się pracownicy?
Nowoczesne systemy ewidencji czasu pracy przydają się szczególnie w dużych zakładach, korporacjach oraz firmach zatrudniających ogromne ilości pracowników, w których niemożliwe jest dokładne kontrolowanie wszystkich przechodzących osób. To, co dla właścicieli firm wydaje się być ogromnym atutem, może jednak wzbudzać wątpliwości wśród zatrudnionych. Najczęściej obawiają się oni, że każde spóźnienie będzie ewidencjonowane, a wszelkie przypadki wychodzenia z biura przed czasem lub częste przerwy na papierosa zostaną zauważone przez szefa. Dla takich osób wprowadzenie systemów ewidencjonowania czasu pracy rzeczywiście może stanowić źródło stresu. Systemy RCP działają jednak pozytywnie – wprowadzają większą dyscyplinę do codziennej pracy, zwiększają efektywność, wyrabiają pozytywne nawyki i niejako wymuszają na osobach zatrudnionych punktualność oraz przestrzeganie ustalonych godzin wyjścia poza teren obiektu. Pracownicy zyskują również pewność, że czas ich pracy jest dokładnie rejestrowany, a wypłata odpowiada rzeczywistej liczbie przepracowanych godzin.
Źródło: generix.pl