Czy sposób karmienia noworodka ma znaczenie dla jego przyszłości?
Karmienie piersią noworodka to z jednej strony rzecz jak najbardziej naturalna, z drugiej – często jest to droga przez mękę, szczególnie dla kobiety, która pierwszy raz została matką. Sięgnięcie po butelkę i mleko modyfikowane wydaje się proste, ale czy faktycznie jest dla dziecka tak samo dobre, jak naturalny pokarm?
Mleko matki to coś więcej niż tylko białka, tłuszcze i witaminy. To jedyny w swoim rodzaju, idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb dziecka, naturalny pokarm. Mleko matki ewoluuje, dopasowując się do potrzeb dziecka. W początkowym okresie widać w nim wyraźną przewagę białek i przeciwciał, z czasem pojawia się więcej tłuszczu i węglowodanów. Na skład pokarmu ma wpływ także pora dnia. Nie bez powodu niemowlęta budzą się w nocy na karmienie kilka razy, podczas gdy w dzień smacznie śpią. Nocne mleko postrzegane jest jako bogatsze w białka i tłuszcze.
Niemowlęta karmione piersią rzadziej chorują na choroby układu oddechowego i pokarmowo-jelitowego. Ma to bezpośredni związek z przeciwciałami, jakie dziecko dostaje od matki, oraz enzymami trawiennymi zawartymi w kobiecym mleku. Badania wykazały także, że karmienie piersią znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe wieku dziecięcego, a także na alergie pokarmowe i często towarzyszące im Atopowe Zapalenie Skóry.
Ryzyko wystąpienia Zespołu Nagłej Śmierci Łóżeczkowej również można znacząco zmniejszyć poprzez karmienie piersią. Statystyki jasno wskazują, że wśród dzieci karmionych piersią zjawisko to występuje o ponad 30% rzadziej niż u dzieci karmionych butelką.
Pediatrzy zalecają, by przez pierwsze pół roku życia dziecka karmić je wyłącznie piersią. Po tym czasie można przejść na karmienie mieszane, rozszerzając dietę malucha o kolejne potrawy. Początkowo będą to tarte jabłka i gotowane warzywa. Zaleca się, by wprowadzanie mięsa rozpocząć od mięsa z królika. Co ważne, rozszerzając dietę dziecka, trzeba pamiętać, by karmić piersią o różnych porach dnia. Jest to ściśle związane właśnie ze zmiennym składem kobiecego mleka w zależności od pory doby.
Czy sposób karmienia ma wpływ na przyszłość dziecka? Tak, w dalszej perspektywie ma to o wiele większe znaczenie, niż może nam się wydawać.
Niemowlęta karmione piersią nigdy nie są otyłe. Ma to bezpośrednie przełożenie na ich wygląd w dorosłym życiu. Osoby otyłe w dzieciństwie częściej były karmione butelką. Karmienie piersią zapobiega także zachorowaniom na cukrzycę typu 1 i 2 oraz na choroby sercowo-naczyniowe.
Karmienie piersią ma również przełożenie na rozwój psychoruchowy dziecka. Wykazano, że dzieci karmione piersią rozwijały się lepiej niż ich rówieśnicy karmieni mlekiem modyfikowanym, a w dorosłym życiu osiągały lepsze wyniki w testach na inteligencję.
Do karmienia noworodka warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej butelki do karmienia dziecka. „Butelka Nanobébé może być najmądrzejszą butelką dla niemowląt jaką kiedykolwiek stworzono.” – wszystko za sprawą firmy Nanobebe.pl, która stworzyła produkt, który określany jest jako butelka imitująca pierś matki.