Wejście na wyższy poziom przemysłu
We współczesnym przemyśle konkurencja pomiędzy dostawcami, producentami i innymi podmiotami działającymi na rynku, jak chociażby sieci dystrybucyjne – jest ogromna i jeśli kogoś nie stać na stałe udoskonalenia i inwestycje we własną innowacyjność, szybko traci kontakt z liderami rynku.
Największe zakłady przemysłowe i wielkie fabryki znajdujące się w posiadaniu spółek notowanych na giełdach, sprzedający swoje produkty na całym świecie, nie mają problemów z przekonaniem zarządu czy inwestorów do przeznaczenia kolejnych milionów w modernizację samej linii produkcyjnej. Nie trudno przeprowadzić odpowiednie prace projektowe i stworzyć kosztorysy takich prac, a następnie na podstawie prognozowanych zmian w wydajności pracy poszczególnych procesów produkcyjnych wyliczyć potencjalne zyski generowane przez taką inwestycję. Niejednokrotnie okazuje się, że już w kilka miesięcy po uruchomieniu nowej linii produkcyjnej firma zaczyna notować oczekiwane wzrosty sprzedaży albo spadki nakładów własnych – wszystko zależy oczywiście od celu, jaki dana firma sobie postawiła.
Najważniejsze jest w tym kontekście odpowiednie zdiagnozowanie własnych mocnych i słabych stron oraz prawidłowe wytypowanie tych elementów całego procesu produkcyjnego lub zarządczego, które najmocniej rzutowały na sprawność i efektywność całej linii produkcyjnej. Wymiana takich najsłabszych elementów układy na nieco nowocześniejsze i bardziej wydajne lub po prostu sprawniejsze wersje – to niekiedy już wystarczająca zmiana w świecie wielkiego przemysłu. Tym większe mogą być więc możliwości rozwojowe w przypadku realizowania wielkich i bardzo kosztownych projektów modernizacyjnych czy kompleksowej przebudowy linii produkcyjnych. Niektóre firmy gotowe są wydawać setki milionów rocznie na dystansowanie rywali rynkowych, ale także na poprawianie własnych wyników i osiągnięć, dlatego firmy wykonujące takie projekty i modernizacje mają w ostatnich latach ręce pełne roboty.
Szczególnie widoczne sukcesy, jakie umożliwia zaawansowane wykorzystanie rozwiązań automatyki przemysłowej, zaprezentowała na przestrzeni ostatnich lat chociażby branża motoryzacyjna, która znacznie poprawiła własne wyniki na bazie unowocześnionych metod produkcyjnych. Najpierw roboty czy inne mechaniczne i automatycznie sterowane przez komputer procesy zaczęły po prostu usprawniać pracę przeciętnego człowieka, ale rola takiego operatora w tym układzie nadal była dominująca. W ostatnich latach da się jednak zauważyć rosnący nacisk na kompletne przekształcenie linii produkcyjnych w sposób, który pozwala na całkowite zastąpienie człowieka procesami automatycznym czy robotami. Dla wielu osób jest to oczywiście spełnienie najgorszych przepowiedni czy koszmarów o utracie pracy na rzecz komputerów i robotów, ale z punktu widzenia osób odpowiadających za biznes i prowadzenie interesów najważniejsze jest usprawnianie każdego aspektu funkcjonowania współczesnego przedsiębiorstwa przemysłowego. Wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość poprawy i przyspieszenia jakiegoś procesu, współczesny biznes zawsze będzie tą możliwością zainteresowany.
Artykuł przygotowany przez
firmę Automatik Sp. z.o.o. specjalizującej się w automatyce przemysłowej.