Na czym polega rehabilitacja ortopedyczna?
Pod pojęciem rehabilitacji należy rozumieć ogół działań podejmowanych przez specjalistów, mających na celu powrót do zdrowia pacjenta. Między innymi jedną z dziedzin, jakimi zajmuje się rehabilitacja jest leczenie i rekonwalescencja pacjentów po urazach ortopedycznych, m.in. złamaniach i pęknięciach.
Proces rehabilitacji ortopedycznej
Ustandaryzowany proces rehabilitacji ortopedycznej powinien zostać poprzedzony oceną stanu pacjenta, który ma być poddany określonym ćwiczeniom. Tylko w ten sposób wykwalifikowany rehabilitant we współpracy z chirurgiem ortopedą ma możliwość indywidualnego dostosowania programu leczenia do potrzeb i możliwości podopiecznego. Należy mieć przy tym na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo danej osoby, nawet kosztem uzyskania lepszych efektów w rehabilitacji ortopedycznej. Po szczegółowym skontrolowaniu stanu zdrowia danej osoby, można dobrać dla niej odpowiedni tryb rehabilitacji, a w trakcie terapii systematycznie monitorować jej postępy. Na bieżąco można wówczas odbywać konsultacje z fizjoterapeutą i z lekarzem prowadzącym. Niewykluczone, że wcześniej ustalony plan będzie trzeba zmodyfikować, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty w rehabilitacji ortopedycznej.
Ważne jest, aby pacjent ćwiczył nie tylko z rehabilitantem, w warunkach świetnie wyposażonej sali rehabilitacyjnej, ale również w domu. Być może będzie istniała konieczność zakupu sprzętu do tego celu. Dobre i stosunkowo tanie łóżko rehabilitacyjne kupimy w sklepie Juventas. Autoterapia pozwala na przyspieszenie efektów ćwiczeń i zapobieganie w późniejszym czasie nawrotom urazów i kontuzji, jeśli to one są przyczyną rehabilitacji pacjenta.
Kiedy zalecana jest rehabilitacja ortopedyczna?
Zaleceniem do poddania się przez pacjenta rehabilitacji ortopedycznej są wszelkiego rodzaju urazy stawów, w tym biodra czy kolana. Jeśli miał on wszczepioną endoprotezę, zerwane więzadła w kolanie, zwichniętą rzepkę czy uszkodzoną łękotkę również jest to jak najbardziej wskazane. Oprócz tego, rehabilitacja ortopedyczna obejmuje urazy stawu skokowego, barku, nadgarstka, łokci i kręgosłupa. Daje znakomite efekty w przypadku złamań kręgosłupa. Bardzo często rehabilitanci w ramach rehabilitacji ortopedycznej ćwiczą z pacjentami powypadkowymi, ze stanami zwyrodnieniowymi bioder, kolan, kręgosłupa, czy dysków. Mogą pomóc w stanach pooperacyjnych i we wszelkiego rodzaju niestabilnościach stawowych.